19 ноември 2022 г.
09:30
гр. София, бул. Цариградско шосе 90, Capital Fort
0,00 лв.
Оставащо време до събитието
Фондация „Нашите недоносени деца“, съвместно с Българската асоциация по неонатология, организира конференция под мотото „Родени твърде рано: медицински и социални аспекти на развитието на недоносените деца“.
Събитието ще се проведе по повод Световния ден на недоносените деца – 17 ноември, който Фондация “Нашите недоносени деца” отбелязва всяка година в България с редица инициативи, целящи по-добра информираност на обществото по отношение на раждането и отглеждането на преждевременно родените деца.
В конференцията ще вземат участие водещи медицински експерти и развитийни специалисти с опит в грижата за недоносените деца, които ще засегнат теми свързани с проследяване на бременността и превенцията на преждевременното раждане, медицинските грижи за недоносените деца и тяхното проследяване, както и детското развитие – от ранното детство до предучилищна и училищна възраст.
Събитието е с фокус късното проследяване на преждевременно родените деца, така че да се гарантира тяхното оптимално развитие и пълноценно израстване.
- Предвидена е възможност за гледане онлайн на всички лекции!
Д-р Борис Стоилов
Акушер-гинеколог, консултант по Фетална медицина
Проф. Д-р Христо Мумджиев
Неонатолог
Проф. Д-р Боряна Слънчева
Неонатолог
Доц. Д-р Ралица Георгиева
Неонатолог
Ния Коновска
Фамилен и брачен консултант | Психотерапевт*
Д-р Милена Янкова
Пулмолог
Несрин Шюкри, доктор
Кинезитерапевт, Войта терапевт
Маргарита Габровска
Логопед | Специалист ранна детска интервенция
Петя Йорданова
Детски психолог
Доц. Д-р Венелин Алексиев
Ортопедия и травматология
Проф. Д-р Алексей Савов
Генетик
Христина Янева – Хедра
IBCLC консултант по кърмене
Д-р Здравка Тодорова
Ендокринолог
Галя Спасова Златанова-Рашкова
Специалист Детски болести, Детска нефрология и хемодиализа
Д-р Гергана Светославова
Офталмолог
Конференцията е за вас, ако сте:
- Общопрактикуващ лекар или педиатър, който работи с преждевременно родени деца;
- Родители или близки на преждевременно родени бебета и деца и искате да получите актуална и достоверна информация относно подкрепа на развитието им;
- Специалисти по детско развитие, педагози или здравни специалисти, работещи с преждевременно родени деца и техните семейства.
Проф. Д-р Алексей Савов
Генетик
Генетични фактори свързани с риск за преждевременно раждане
Ролята на генетични фактори, като пречина за преждевременното раждане е тема, която се обсъжда широко в медицинската практика. Намирането на подходящи маркери свързани с повишен риск би дала възможност за ранна оценка на риска и търсене на ефективна профилактика. Представени са резултатите от няколко актуални проучвания в тази насока.
Д-р Борис Стоилов
Акушер-гинеколог, консултант по Фетална медицина
Преждевременно раждане – скрининг и превенция. Други усложнения на бременността, които са предотвратими
Преждевременното раждане е с честота около 10%, но варира в различните страни поради нивото на пренаталните грижи, както и на законовите срокове за приемане на границата между аборт и преждевременно раждане. През 2021 г. в България тя е 12.22%. Има голяма палитра от причини за предтерминно раждане, сред които са и ятрогенните. Добрата пренатална грижа, която включва скрининг за това състояние и превенция са опит за редуцирането му. Разбира се трябва добре да се познават различните фактори, за да може да доведем една бременност до термин.
Вагиналната ехография, която е основния скринингов метод е предпоставка за получаване на допълнителна информация, която да ни помогне за добрия изход за майката и плода. В тази насока ще споделя няколко случая за онагледяване на ползите.
Проф. Д-р Христо Мумджиев
Неонатолог
Съвременни медицински практики с фокус към психо-неврологичното развитие на недоносеното. Комфортна и щадяща грижа.
Лечението на неденосените включва многобройни дейности насочени не само към добър растеж, но и към стимулиране на тяхното оптимално нервно-психическо развитие. Чрез правилно хранене, щадящи лечебни дейности и координирани с родителите грижи се постига основната цел - създаване на оптимална среда за развитие на мозъка.
Проф. Д-р Боряна Слънчева
Неонатолог
Ваксини и имунопрофилактика при недоносените деца
Проблемът за имунизационната политика при недоносени деца е значим за
клиничната практика и изисква съобразяване със съвременната информация за
имуногенност и безопасност на ваксините.
Съществува необходимост от съвременна имунизационната програма и
имунопрофилактика, отчитайки всички рискови фактори при недоносени и родени с
ниско тегло деца. Целта е осигуряване на максимална противоинфекциозна защита.
Доц. Д-р Ралица Георгиева
Неонатолог
Ранна реанимация и първични грижи за преждевременно роденото дете
Профилактиката на късните усложнения при недоносените деца започва още преди и в първите минути след раждането. Правилният подход по време на реанимацията в родилна зала, лечението със сърфактант и използването на оптимално щадящи методи за подпомагане и стабилизиране на дишането, осигуряват добра адаптация и намаляват честотата на бронхопулмоналната дисплазия и неврологичните увреждания.
Ния Коновска
Фамилен и брачен консултант | Психотерапевт*
Ключовата роля на комуникацията между лекар и пациент. Предизвикателства и стратегии за справяне.
По време на срещата ще споделим опит свързан с ролята на комуникацията лекар-пациент. Ще разгледаме някои от най-честите причини водещи до проблеми в комуникацията и ще предложим стратегии за справяне с част от тези предизвикателства, ще обърнем внимание и на важни аспекти при съобщаване на "трудни" новини.
Христина Янева – Хедра
IBCLC консултант по кърмене
Как да направим така, че повече майки да кърмят недоносените си бебета?
Предизвикателства и решения при поддържането на кърма за недоносено бебе. Приучаване на бебето към кърмене на гърда след прибирането у дома.
Д-р Гергана Светославова
Офталмолог
Проследяване на зрението на недоносените деца. Превенция на ретинопатия.
Ретинопатия на недоносеността е заболяване, което засяга недоносените, най-вече родените под 32 гестационна седмица и под 1500 грама. Това е заболяване, което протича с ранни и късни последствия. За щастие, те са лечими и контролируеми стига да бъдат навременно открити и правилно лекувани. Затова темата за протокол за проследяване и лечение е важна за всички, ангажирани с развитието на недоносени деца.
Д-р Галя Рашкова
Нефролог
Нефрологични проблеми при недоносените деца
Д-р Милена Янкова
Пулмолог
Дихателни затруднения и инфекции при недоносените деца
Д-р Здравка Тодорова
Ендокринолог
Оптимален растеж на недоносените деца и децата, родени с ниско за гестационната възраст тегло
Доц. Д-р Ралица Георгиева
Неонатолог
Профилактика на RSV при недоносени деца
Маргарита Габровска
Логопед | Специалист ранна детска интервенция
За необходимостта от проследяване на развитието на недоносените деца от 0 до 7 годишна възраст
В периода на ранното детство (0-3 г.) се развиват близо 90% от невронните връзки в човешкия мозък – ето защо това е и периодът, в който децата преодоляват с най-голяма лекота и най-висока успеваемост затрудненията в развитието си, ако те бъдат идентифицирани достатъчно рано.
България е една от малкото страни в света, в която няма национална програма за проследяване на развитието на преждевременно родените деца. С други думи, 10% от децата, раждащи се всяка година и то именно тази популация, намираща се в значим риск от трудности в развитието, е лишена от регламентиран достъп до комплексно проследяване на детското развитие. Представяне на опита на Фондация "Нашите недоносени деца".
Петя Йорданова
Детски психолог
Как се отразява дългата раздяла на бебето и неговото семейство?
Днес ранното детско развитие и съпътстващите го проблеми са теми, коiто занимават все повече специалисти, тъй като в практиката си често са засегнати от тях. Системата за майчино и детско здраве, която беше разрушена, е на път да се структурира по нов начин. При което следва да си зададем въпросите как медицинските специалисти, психолозите и психотерапевтите да намерят своето място в нея като партньори, допринасящи в полето на оценяването, терапията и проследяването на трудностите, през които преминават бебето и неговите родители.
Доц. Д-р Венелин Алексиев
Ортопедия и травматология
Ортопедични заболявания при недоносените деца
Основното заболяване, което е от областта на невро-ортопедията - "спастичната церебрална парализа" с всичките и прояви в костно-мускулната система, тяхното поетапно консервативно и оперативно лечение. Дисплазичната и нестабилна тазобедрена става при новородените - ранната и ехографска диагностика и своевременно лечение.
Несрин Шюкри, доктор
Кинезитерапевт, Войта терапевт
Невромоторно развитие в кърмаческа възраст. Проследяване и терапия при недоносени деца.
Кърмаческият период (от края на 1-вия месец до 12-ия месец) е много важен, тъй като бебето преминава през определени онтогенетични стъпала на невромоторното развитие. В тази възраст е особено благоприятно стимулирането на децата. Етапите на двигателното развитие на кърмачето са изключително важни: от опита за повдигане на главата до прохождането. Много важно е да се проследява развитието през първата година от живота на детето, тъй като, ако са налице някои рискове за развитието, би могло да се избегнат възможни неблагоприятни последици.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.