16 ноември 2024 г.
10:00
гр. София, Inter Expo Center
80,00 лв. – 160,00 лв.
Оставащо време до събитието
Уважаеми специалисти,
Единствения по рода и мащаба си форум в България, посветен на темата за преждевременното раждане и недоносените деца, ще се проведе за четвърти пореден път на 16 и 17 ноември 2024 г. Събитието е уникална възможност за обмяна на опит и придобиване на знания относно предизвикателствата, свързани с раждането на недоносено дете и възможностите всеки малък герой да получи най-добра грижа и бъдеще.
Тази година конференцията “Родени твърде рано” ще се проведе в Inter Expo Center – град София. Предвидени са отделни панели за родители и за специалисти, за да обхванем още по-богато съдържание и дадем възможност да бъдат обменени ценни знания и практически опит в различни области от грижата за преждевременно родените деца.
Теми и лектори
По време на събитието ще бъдат засегнати теми от следните области:
- Проследяване на бременността и превенция на преждевременно раждане
- Неонатологични грижи за преждевременно роденото бебе
- Проследяване на недоносеното бебе и малкото дете
- Ранно детско развитие
Както винаги, конференцията ще бъде в хибриден формат – присъствено и онлайн, за да се даде възможност да достигне до колкото се може по-широка аудитория в България и чужбина. С регистрацията ще получите достъп и до запис на събитието, който ще може да видите в удобно за Вас време.
Възможни пакети за регистрация
Тази година са налични различни пакети, които включват възможност за избор на ден и за обяд на място.
- Пакет 1: Един ден без обяд – 80 лв
- Пакет 2: Един ден с обяд – 100 лв
- Пакет 3: Два дни без обяд – 120 лв
- Пакет 4: Два дни с обяд – 160 лв
- Пакет 5: Онлайн достъп за един ден – 80 лв
- Пакет 6: Онлайн достъп за два дни – 120 лв
Вие се намирате в панела за регистрация за СПЕЦИАЛИСТИ. Ако сте РОДИТЕЛ, можете да се регистрирате в отделеният за това панел тук.
д-р Златомира Арабаджиева
АГ специалист по фетална медицина
Проф. Д-р Христо Мумджиев
Неонатолог
Проф. Д-р Боряна Слънчева
Неонатолог
Доц. Д-р Ралица Георгиева
Неонатолог
Корина Крайтору
Съосновател на Румънската асоциация за продължително хоспитализирани новородени ARNIS
Инна Бранева
Психолог | Психотерапевт
д-р Мария Русинова
Специалист по хранене и диетика
Христина Янева – Хедра
IBCLC консултант по кърмене
д-р Васил Попов
Детски уролог
Ния Коновска
Фамилен и брачен консултант | Психотерапевт*
д-р Пенка Петлешкова
Неонатолог, педиатър
Д-р Гергана Светославова
Офталмолог
проф. Цветомир Луканов
Детски кардиохирург
д-р Дарина Крумова
неонатолог
Йонка Петкова
Акушерка
доц. д-р Камелия Ханчева
Клиничен психолог
Петя Петрова
Психотерапевт
Анна Динчева
Сензорен терапевт
д-р Траян Делчев
Генетик
Летисия ван дер Елст и Мишел Колар
Основатели на организацията Noah’s Ark, Белгия
доц. д-р Лилия Вакрилова
неонатолог
Конференцията е за вас, ако сте:
- Неонатолог, общопрактикуващ лекар или педиатър, който работи с преждевременно родени деца;
- Медицинска сестра или акушерка, която работи с преждевременно родени деца;
- Други здравни или развитийни специалисти, работещи с преждевременно родени деца и техните семейства.
- Родители на преждевременно родени деца, които искат да чуят повече за развитието на недоносените деца от водещи здравни специалисти
д-р Златомира Арабаджиева
АГ специалист по фетална медицина
Интраутеринна растежна ретардация
Проф. Д-р Боряна Слънчева
Неонатолог
Имунизации на недоносените бебета. Актуални промени.
Проблемът за имунизационната политика при недоносени деца е значим за клиничната практика и изисква съобразяване със съвременната информация за имуногенност и безопасност на ваксините.
Съществува необходимост от съвременна имунизационната програма при недоносени и родени с ниско тегло деца е с оглед осигуряване на максимална противоинфекциозна защита.
Основните въпроси за дискусия ще бъдат:
- Ваксини при недоносените новородени в родилния дом и след изписване у дома.
- Ваксини при родени недоносени с неврологични, кардиологични или белодробни усложнения свързани с преждевременното раждане - нови насоки и препоръки
- Имунопрофилактика при недоносени новородени
Доц. Д-р Ралица Георгиева
Неонатолог
Мозъчни кръвоизливи при неоносените деца, профилактика и прогноза.
Мозъчни кръвоизливи при неоносените деца, профилактика и прогноза.
Корина Крайтору
Съосновател на Румънската асоциация за продължително хоспитализирани новородени ARNIS
Споделен опит от Румъния: Въвеждане на семейното и невроразвитийно обучение в неонатологичните отделения. Програмата FINE (2018-2024)
ARNIS е Румънската асоциация на продължително хоспитализирани новородени и техните семейства. ARNIS разработва програми на национално ниво и си сътрудничи с повечето неонатологични отделения от ниво II и III от държавните болници в Румъния. Мисията на ARNIS е да подобри здравето на новородените в Румъния чрез превенция, информация и образование на гражданското общество относно ранното раждане, прилагане на грижи, насочени към семейството в неонатологичните интензивни отделения, привеждане в съответствие на стандартите за медицински грижи в Румъния с европейските стандарти за грижа за новородени разработена от EFCNI, предлагаща подкрепа за недоносени бебета и хоспитализирани бебета, както и текущо проследяване, проследяване на деца след изписване до 18-годишна възраст.
Визията на ARNIS е да бъде гласът на недоносените и хоспитализирани бебета в Румъния.
ARNIS е член на EFCNI (Европейска фондация за грижа за новородени) от 2013 г. и член на GLANCE (Глобален алианс за грижа за новородени) от 2020 г.
Инна Бранева
Психолог | Психотерапевт
Workshop: Как се съобщава тежка вест на родители?
Йонка Петкова
Акушерка
Ролята на акушерката в подкрепа на майката и новороденото, когато раждането е настъпило по-рано
д-р Мария Русинова
Специалист по хранене и диетика
Правила за изцеждане и съхранение на майчина кърма за недоносени
Храненето през първите 1000 дни се определя като ключово за оцеляването, растежа и менталното развитие на новородените, но също и като основен фактор за бъдещото здраве на индивида. Кърмата се признава за оптималния вариант за хранене на недоносените. СЗО, ESPGHAN и ААП силно препоръчват употребата на кърма на собствената майка поради уникалните й предимства в осигуряването на защита срещу инфекции, сепсис и некротизиращ ентероколит и в повлияването на неврокогнитивното развитие. Алтернатива на кърмата на собствената майка може да бъде донорската кърма. Банките за майчина кърма осигуряват дарителска кърма, богата на биоактивни хранителни вещества и пробиотични микроорганизми на недоносените новородени. Изследванията на дареното майчино мляко и стриктният подбор на потенциалните дарителки гарантират качеството и микробиологичната безопасност на дарената кърма. Те също така помагат да се повишат достъпността и качеството както на пастьоризираната донорска кърма, така и на суровата кърма от собствената майка и да се задоволят нуждите на повече новородени. Считаме, че е целесъобразно да се приемат препоръките на банката за кърма за инструктиране на майките относно оптималните условия за изцеждане и съхранение на кърмата.
Христина Янева – Хедра
IBCLC консултант по кърмене
Помощни средства за постигане на оптимални резултати при кърменето и храненето с кърма на преждевременно родени бебета
Летисия ван дер Елст и Мишел Колар
Основатели на организацията Noah’s Ark, Белгия
Споделен опит от Белгия | Отвъд оцеляването: как да помогнем на недоносените бебета да процъфтяват, а не просто да бъдат спасени - послание белгийската организация "Noah's Ark" + с видеозапис на лекция на д-р Нилс Бергман в болница "Еразъм", Брюксел
Д-р Нилс Бергман световноизвестен шведски специалист в областта на перинаталната невронаука. Той е лекарят, поставил основите на съвременната кенгуру- грижа и отдал последните близо 20 години от работата си изцяло на популяризирането, изследването и насърчаването на контакта кожа-до-кожа, както и на по-доброто разбиране на неврологичните аспекти след раждането, кърменето, изграждането на връзка и сигурна привързаност между майката и бебето. В неговото видео-обучение ще имате възможността да видите части от обучителната му презентацията в Университетска болница "Еразъм" в Брюксел, имаща за цел да подпомогне неонатологичните екипи в осигуряването на най-оптималната възможна грижа за недоносените бебета и новородени с влошено състояние.
д-р Васил Попов
Детски уролог
Пренатална и постнатална диагностика и лечение на хидронефроза
д-р Пенка Петлешкова
Неонатолог, педиатър
Методи за повлияване на болката при новородени деца
Настоящата презентация ще акцентира върху негативните последствия от нелекуваната болка при недоносени новородени, нейната диагностика и възможности за лечение.
Проф. Д-р Христо Мумджиев
Неонатолог
Грижи за кожата на новороденото
Кожата е уникален орган едновременно свързващ и отграничаващ човешкия организъм от външната среда. Тя има комплексна структура и претърпява сложно ембрионално развитие, отразено накратко в презентацията. Кожата на новороденото се отличава съществено от тази на по-големите деца и възрастните: повишена хидрофилност и склонност към високи трансепидермални водни загуби, повишена ранимост и възможности за регенерация, имунни функции и др.
Грижите за кожата са част от общите лечебни грижи за новороденото дете. Те включват: хигиенна баня и почистване на кожата след раждането, ежедневни грижи за кожата в болнични условия и в къщи, с ползване на различни подходящи за новородените измиващи и подхранващи средства. Специфични познания са необходими за оценка и проследяване на преходните състояния на кожата - физиологичен и токсичен еритем, милиа, адипонекроза, комедони на новороденото и др.
От особено значение са грижите за кожата в комплекса на интензивното лечение: избягване на транскутанната лекарствена токсичност, увреди от катетери, назални канюли, адхезивни превръзки, сензори за мониториране на виталните функции и др.
Правилните грижи за кожата и профилактиката на уврежданията ѝ способстват нормалното развитие на здравите и ускоряват оздравителния процес при болните новородени.
д-р Дарина Крумова
неонатолог
Проблеми в профилактика на хеморагичната болест у новороденото. Профилактика с Витамин К
Приложението на витамин К за профилактика на хеморагична болест на новороденото (ХБН) се препоръчва от Американската академия по педиатрия от 1963 г. с цел превенция на животозастрашаващи кръвоизливи. Спрямо времето на клиничните прояви на ХБН се обособяват ранна, класическа и късна форми. През последните години се наблюдава зачестяване на случаите с късна форма на ХБН. Това изисква спешни мерки за корекция на набелязаните проблеми в профилактиката с витамин К.
Д-р Гергана Светославова
Офталмолог
Предизвикателства в развитието на зрението на недоносените деца
В лекцията ще разгледаме разликите във физиологичното развитие на зрението на доносени и недоносени деца, етапи на развитие и какви са промените, които настъпват при ретинопатия на недоносеното. Ще засегнем и темата за късните последствия върху зрителната система при преждевременно раждане.
доц. д-р Лилия Вакрилова
неонатолог
Профилактика на RSV инфекциите при недоносени деца
Ния Коновска
Фамилен и брачен консултант | Психотерапевт*
Workshop: Техники за справяне със стреса при работа с тежки случаи
Петя Петрова
Психотерапевт
Място и употреба на психолога в болнична среда
Какъв вид специалист е психологът в болнична среда? За кого е този специалист и как да се ползваме от него? Какви са неговите възможности и ограничения в рамките на професионалните му компетенции? „Пси“-вариации – психолози, психотерапевти и психоаналитици. Какво е мястото им сред останалите професионалисти в болничен контекст? Визия за интердисциплинарна работа. Представянето е покана за разговор по тези въпроси между лектора и всички присъстващи професионалисти през техните опит и търсения.
проф. Цветомир Луканов
Детски кардиохирург
Сърдечна хирургия при недоносени бебета
д-р Траян Делчев
Генетик
Индикации за генетична консултация при новородени и деца до 3 годишна възраст
Анна Динчева
Сензорен терапевт
Допълваща и алтернативна комуникация - възможност за пълноценно общуване
доц. д-р Камелия Ханчева
Клиничен психолог
Следродилна депресия: европейски насоки и българска реалност
В лекцията ще бъде представено международно проучване на насоките за скрининг, превенция и интервенция на перипартум депресия.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.